Friday, October 28, 2011

Do-It-Yourself-and-Save-a-Bundle Beeswax Balm

After an absolutely gorgeous week in Southern Illinois, where I finally took a fall off my motorcycle, and lived to tell about it, I found that riding made my skin very dry and sensitive.  I have made my own balms and salves before, but thought I would go online to see what products were currently out there.  I was shocked to see the prices folks were charging for balms--some as much as $12 - $13 for 2 ounces.  I have no problem with people making a product and selling it for what they want, but when I realized that I could make it for only mere pennies on the dollar, and you could too, that it was time to tell you how to do it.

Balms and salves are simply olive oil and beeswax.  The only real difference is where you decide to rub it, whether it be your lips, on your elbows, or your feet! You can add essential oils or herbs to it, choosing appropriate ones for different parts of your body (you may not wish to add menthol and peppermint to your lip balm for example, but hey, maybe you do!)

So where do you get beeswax? Know your beekeeper! Many beekeepers will keep it in stock, or you may have to call and place an order before hand so he or she can save you some next time they extract honey.  You could order it on ebay or get it from your local craft/hobby store, but you really don't know what you are getting then.  Some of the "big box" bee supply companies carry it, but it's typically been bought from big commercial beekeepers who use chemicals in their hives (and is in the wax that you would then be putting on your body).  I suggest an organic source like Glory Bee, who also is a good source for the oils and herbs (tell Kaitlyn I sent you.)  Another source I trust is Mountain Rose Herbs.

Sheri's Simple Salve
1/2 c olive oil
1 oz beeswax
10 - 15 drops of essential oil (all one kind or mix and match)

Heat olive oil and beeswax together in a double boiler until melted.  Remove from heat, adding essential oils and placing quickly into jars with caps on.

(really? $6 an ounce for that?)

No comments: